GÁSPÁR PÉTER EGYKORI GYŐRI ROCKZENÉSZ ELSŐ LEVELEI
**********************************************
Helló, kedves Hartyandi úr,
Gáspár Péter vagyok. Kozma Endre hivta fel figyelmemet a mediafesztivál oldalra, töle kaptam meg emailcímét is. Nagyon tetszik az oldal, és nagy örömömre az én akkori (60-as évek) zenekarjaim is ott vannak: az Anonymus együttes, és a Kaiser-quartett (pedig még több is volt). Ha érdekelné, sok mindent el tudnék mondai a 60-as évek zenei életéröl Györben. 45 éve Németországban élek, de még jól emlékszem fiatalságomra és korosztályomra...
Üdvözlettel,
Gáspár Péter
2015. január 12.
Kedves Jenö,
köszi gyors válaszodat! Nagyon szívesen tegezlek, én is felajánlhattam volna, de itt Németben az kissé merevebb, és ahhoz vagyok szokva. Különben 46-os születésü vagyok. Egy személyes beszélgetésnek nagyon örülnék, csak elég ritkán járok haza. De idén tavasszal vagy nyáron tervezem, és akkor összejöhetünk! Addig is emilezhetünk vagy telefonálhatunk, én szinte ingyen tudok hazatelefonálni. És a következö napokban összeírok egy csomó adatot, nem csak a mi bandánkról, hanem eleve az akkori györi zenei életröl, föleg, hogy hogyan indult az egész. Ez azért lehet érdekes, mert hamarosan kihal ez a generáció, és igy legalább marad valami emlék. Fényképeim sajnos alig vannak, de egy-kettö még ott lapul valahol... Akkor most nekilátok, és amint készen vagyok, jelentkezem!
Üdv, Péter
U.I. Ízelitönek nézd meg egy kis humoreszkemet, ami (majdnem) az utolsó szóig igaz: a Spanyolnáthában jelent meg néhány éve. http://www.spanyolnatha.hu/archivum/2008-nyar/23/bprozairo-varosliget/gaspar-peter/106/
2015. január 12.
Kedves Jenö,
sebtében következöt irtam össze:
Zenekarok:
Törteliék (nevükre nem emlékszem): Törteli István, felesége (gitárosok) és Nagypáli Péter dobos. Kb. 1963-65 körül játszottak Györben, nem voltak györiek, el is tüntek azután. De ök nem voltak beat-zenekar, inkább olyan folk-szerü zenét nyomtak. Büszkén mondhatom, hogy az elsö igazi rock-banda az én zenekarom, az Anonymus volt. 1963-tól 66-ig müködtünk. Eleinte Vadócoknak neveztük magunkat, a Shadows együttes egyik száma adta a nevet. Alapitó tagok: Vass Vilmos, gitár, Makkos Gábor, gitár, és jómagam. Elsö dobosunk gyerekkori jóbarátom, Tunyogi Péter volt – AZ a Tunyogi! - utána Nagypáli Péter. A zenekari tagok jöttek és mentek: egy Lakatos nevü fiú, altsaxofon, egy Döher becenevü gitáros, Pék “Hacsek” Gyula énekes, Czeiner “Séró” Ferenc basszusgitáros... 1965-ben alakult meg az ütöképes formáció: Nesztor Iván, gitár, Lörincz Vilmos, basszus, Uhrmann Károly, dob, Rácz “Pinyos” Tibor, ének, Lukács “Luxi” Ferenc, szájharmonika, no meg jómagam, a “Gazsi”. Ezenkívül mint vendég: Pintér Dénes, ének, és Szabó “Manó” György, szájharmonika. Dénes a Liversing énekese volt, Manó az Atlaszban játszott. Fesztiválokat nyertünk, legnagyobb sikerünk a salgótarjáni országos fesztivál ezüstérme volt. 1966 öszén bomlottunk szét.
Velünk párhuzamosan még két rock-banda volt Györben, amik kicsit késöbb alakultak: a Jancsóék – nevükre nem emlékszem, fönökük Jancsó Péter gitáros – igen, AZ a Jancsó – volt. Tagjaira nem emlékszem. De kiderithetem, mert Jancsó Peti Facebook-barátom, és majd irok neki. No meg a Belényesiék. Fogalmam nincs, hogy nevezték magukat, pedig az ö szólógitárosuk is én voltam. Konzervatóriumi osztálytársaim voltak: Belényesi József, basszus, Németh Ottó, gitár, Solti Imre, gitár, és üss agyon, nem emlékszem a dobosra, esetleg László Péter volt, de ezt is ki tudom deriteni.
A györi konzervatórium különben is nagyon sok zenei tevékenység forrása volt, pedig a könnyüzenét ott szigorúan megtiltották, engem egyszer majdnem ki is rúgtak emiatt...
Emellett persze több vendéglátós zenekar is létezett, többek között a Zsemle-Kienitz duó, Csonka Emil cigányzenekara, Pádár Lajos, no meg a Kaiser-Combo, ami az én életem nagy fordulatát hozta: velük mentem ki Németországba 1968-ban. De elötte még én is vendéglátóztam: az Anonymus szétesése után a Lelóban játszottam Uhrmann Karcsi zongoristával, Dobosunk felváltva László Péter és Johnny (hogy hivták? Majd megtudom!) volt. 1967 tavszáig játszottam ott, aztán elvitt a hadsereg, ahonnan azon év novemberében engedtek el. 1968 júniusában Kaiser Misi kivitt Németországba. 1969-ben egy évre hazajöttem, és a Rába szálló (hajdani Vörös Csillag) bárjában játszottam Uhrmann Karcsi zongoristával és Vörös István dobossal. 1970 májusában végleg Németországba mentünk ebben az összeállitásban.
Ahogy látod, sok részletre nem emlékszem. Ennek az lehet az oka, hogy nagyon régen élek Németországban, és ennek a nemzetváltásnak a körülményei – új nyelv, rengeteg benyomás stb., túl sok helyet igényelt az agyamban. De az otthoni fiúk, akikkel részben mindmáig kapcsolatom van, majd segitenek. Ha sikerült beszélnem velük, jelentkezem. Addig is írogatom a tréfás hangulatú megemlékezéseimet. És külödöm azt a pár fotót, ami megmaradt – sajnos nagyon kevés!
Üdv,
Péter
2015. január 14.