A 2016-ban lerombolt és fűvel bevetett győri Petőfi Sándor Ifjúsági Ház '73-as kapunyitása jelenti az újkori, modern jazz megjelenését Győr városában. A ház igazgatója - Scharek Béla - akkor is és ma is aktív vendéglátós muzsikus volt, de a jobb fajtából, akit izgatott a jazz és annak újabb áramlatai is, amelyek a hetvenes években jelentek meg Magyarországon, először elsősorban Budapesten. És a hamarosan begyűrűző jazzrock műfaj hamar népszerűvé vált és egyre nagyobb rajongótábort generált, azaz szinte - ha Bélában nem is lett volna érdeklődés és fogékonyság a jazz iránt - kikerülhetetlen lett volna a műfaj győri megjelenése. Középiskolásként én is emlékezem az itt látott Syrius (lásd a fenti fotón), Kisrákfog koncertekre. De még a Mini együttes sem állt nagyon távol ekkor eme felfogástól. Béla szerette a jazz legrégibb verzióit, amelyet a Benkó Dixieland Band és a Molnár Dixieland képviselt akkortájt elég színvonalasan. De már felbukkant a Szakcsi Lakatos Béla-féle budapesti cigány jazzmuzsikusok sora is. Béla belőlük szemezgetett a ház anyagi lehetőségei függvényében. Szóval a szocialista időszak első jazzközvetítőjének Scharek Béla tekinthető.
A második időszak 1976 őszén indult, amikor az akkori helyi KTMF Főiskolára (ma Széchenyi István Egyetem) megérkezett az én évfolyamom. A mi távközlési karunk az első két évét még Pesten töltötte, ami elég volt társaim és számomra, hogy belekeveredjünk az éledező és meglehetősen progresszív irányokkal is bíró budapesti jazzéletbe és rajongóvá váljunk. Győrbe érkezve szinte elképzelhetetlen volt számunkra, hogy ne élvezhessük saját zenei mániánkat. És mint afféle lendületes későkamaszt, nem elégített ki bennünket Scharek Béla ritkás szervezkedése a Petőfi Ifiházban (persze Bélának volt ekkor más dolga is a jazzen kívül), mi többet akartunk, lelkesek voltunk. De nem szaporítva a szót, mert majd mindez úgyis részletesen ki lesz fejtve a következőkben, mi Győrkös László szabadhegyi művházigazgató közvetítésével eljutottunk Scharek Bélához, akik nemhogy elutasított bennünket, hanem a maximálisan segítette jazzklub alapítási terveinket. Így alapítottuk meg az első győri jazzklubot a Petőfi Ifjúsági házban, 1976 őszén. Amelyet nem győri osztálytársaim 1977-ben való eltűnésével én vittem tovább más, közben látókörbe került jazzfanokkal közösen. Mindez 1979-es bevonulásomig tartott, akkor a klub kishíján megszűnt, vagyis inkább tecchalott állapotba került katonáskodásom ideje alatt. De már katonakoromban hallottam, hogy a Tanítóképzőn már szervezkedtek az utódok, akikkel aztán később kapcsolatba is kerültem.
(Írtam mindezeket a weboldal elindításakor /2015 elején/, de azóta a jazzklub alapításának 40 éves évfordulóra - 2016-ban - még rengeteg múltbéli részletet tisztáztunk. Elfeledett részletek, dokumentumok kerültek elő és így viszonylagos pontossággal tisztázódtak a jazz győri hőskorának történései.)
Fontos megjegyeznünk, hogy nem állunk le a kutatással és várunk bármilyen további kis részletet, adalékot, emlékfoszlányt az egykori résztvevőktől, alakítóktól - hartyandi@gmail.com.
Azt is fontos megemlíteni, hogy a 40 éves, nyomtatott kiadványba, pénzügyi és ebből következő terjedelmi okokból elég nehéz volt belepréselni 40 év történéseit és adatait. Emiatt nagyon apróbetűs és csak ritkásan tartalmaz fotókat. A következő linkeken ugyan az egész kiadvány és annak évtizedre bontott részlete is elérhető, de a további linkeken sokkal átláthatóbban, szellősebben szerkesztve, valamint több fotó és dokumentummellékletve olvasható el ugyanaz a tartalom.
Hartyándi Jenő
|