_440x470t0_ic.jpg)
HunD LINK PROJECT
German - Hungarian Visual Bigtet (GER/HUN)
Támogatók:
A projekt a „BIPOLAR német-magyar kulturális együttműködések” című program és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg.
_200x31t0_ic.jpg)
Partnerek:
MEDIAWAVE Nemzetközi Vizuális Művészeti Alapítvány (Győr)
STADTGARDEN Initiative Kölner Jazz Hause (Köln)
_200x45t0_ic.jpg)
Résztvevők:
A HunD Link projekt megvalósítása országonként két-két jelentős művész egyéniség vezetésével, valamint tehetséges fiatalok közreműködésével zajlott, négy lépcsőben.
Zenei vezetők:
Grencsó István – szaxofon
Matthias Muche – pozan
Vizuális vezetők:
Szilágyi Kornél és
Sven Hahne - számítógépek, képkeverők
Résztvevők:
Tóth Viktor - szaxofon
Kézdy Luca - hegedű
Hock Ernő - bőgő
Szabó Hunor - dob
Szabó Péter - fotográfus, vizuális művész
Philip Zoubek - zongora
Marion Wörle - laptop
Michael Thies - vizuális művész
A HunD Link projekt egy virtuális performance, amely a térben két távoli helyen (Köln és Győr) valósult meg, egy időben. A projekt a vizuális- és zeneművészetet – azon belül az improvizatív zenét, a filmet és a vizuális kísérleteket - választotta közvetítési eleméül, amely keretében e művészeti ágak együttműködésének (nem túl távoli) jövőre vonatkozó, fizikai és szellemi határokat figyelembe nem vevő vízióját vázolja fel - a gyakorlatban. A projekt résztvevői német és magyar művészek voltak.
A megvalósítása során különös hangsúlyt fektettünk a két nép társadalmi tudatában fellelhető hasonlóságokra és különbségekre. A művészeti megközelítés segítségével megpróbáljuk leküzdeni a távolságból adódó fizikális - hang és képcsúszási - problémákat, hogy a mindkét oldalon szimultán zajló koncert/performance közönsége egyedülálló élményben részesülhessen.

A projekt megvalósításának fázisai, időpontjai, helyszínei és a kapcsolódó rendezvények:
ELŐKÉSZÍTÉS
2006. augusztus 8-11. Ravazd
Bakonyalji Vigasságok és párhuzamosan zajló MEDIAWAVE Nemzetközi Film, Fotó és Zenei Tábor keretében állt először össze a csapat magyar része és négy napon át a koncepció zenei és vizuális részének kidolgozásán fáradozott, a párhuzamosan zajló alkotótábor aktív és passzív, mindenesetre láthatóan inspiráló hangulatát kihasználva. A zenei résszel való kísérletezésbe egy három tagú szlovén muzsikus csapat segített be, mert a német partner nem tudott eljönni a projekt megkezdését megelőző alkalomra.
Pár hangulatkép a próbákról:
_440x293t0_ic.jpg)
GRENCSÓ BIPOLAR QUINTET (fotó: Szabó Péter)



Próbák Ravazdon (Fotó: Szabó Péter)
WORKSHOP I.
2006. november 27-28. Köln – STADTGARDEN Initiative Kölner Jazz Hause

_200x310t0_ic.jpg)
Kölnben a német és magyar résztvevők és vezetők személyes összeismertetésével kezdődött a projekt, majd az előzetesen már e-mailben egyeztetett zenei és vizuális formák kidolgozása, összecsiszolása zajlott. A második nap végén nyilvános koncerttel a Kölner Jazz Hause-ban.

Első bemutató (fotó: Szabó Péter)
WORKSHOP II.
2007. február 22-24. Győr - Rómer ház
nyilvános főpróba:
MEDIAWAVE-RÓMER FARSANG keretében
(Rómer ház-Győri Levéltár, február 24. 20:00)
Az egymást már jól ismerő résztvevőknek meg kellet küzdenie a szétvállás problémájával, mert az előző kölni alkalommal még mindenki együtt állt a színpadon. A kölni előzmények felidézése és elpróbálása után a csapat két részre oszlott. Az egyik csapat Grencsó István zenei és Sven Hanne vizuális vezetésével a Győri Levéltár történelmi pincéjébe költözött. A pince volt a középkori városháza börtöne. Ily módon ihletett környezetet szolgáltatott az elkövetkező próbákhoz, majd bemutatóra. E helyszín lett a későbbi - MEDIAWAVE Fesztivál alatti - bemutató győri terepe.
Az itt próbáló csapat tagjai:
Kézdy Luca - hegedű
Szabó Hunor - dob
Marion Wörle - laptop
Szabó Péter - fotográfus, vizuális művész
A csapat másik része Matthias Muche zenei és Szilágyi Kornél vizuális vezetésével a Rómer ház Underground Klubjába épült be, imitálva a kölni helyszínt.
Az itt felálló csapat tagjai:
Tóth Viktor - szaxofon
Hock Ernő - bőgő
Philip Zoubek - zongora
Michael Thies - vizuális művész
_440x294t0_ic.jpg)

_440x294t0_ic.jpg)
Technikai megbeszélés a Rómer házban, majd vacsora (Fotó: Szabó Péter)
Meglehetősen jelentős technikai aparátus (számítógépek, hang és képkeverők, projektorok) összehangolása és az elméletben egyszerűnek tűnő két irányú internetes kapcsolat létrehozása, amely képben és hangban is működik mindkét irányba, nagy küzdelmet jelentett a háttérben működő technikusi gárdának. Meg kellett találni azt a formát, amely a legjobb minőségű hangátvitelt teszi lehetővé, a még elviselhető képminőség mellett. Ugyanis ezek fordított arányban viszonyulnak egymáshoz. Nagy problémát jelentett, hogy ki kellett iktatni a szolgálati - a kétoldali technikusok egymás közötti kommunikációját biztosító csatornát, mert az is vészesen terhelte hang és képátvitelt. A bonyodalmat az okozta, hogy eme mobilos korszakban a történelmi pincék falán nem nagyon akart áthatolni sciber tér.


_440x294t0_ic.jpg)
_440x294t0_ic.jpg)
Technikai előkészületek (Fotó: Szabó Péter)
Összefoglalva: nagyon sok megoldandó technikai probléma merült fel a vízió gyakorlati megvalósítása során, de végülis, nagy küzdelem árán sikerül a technikai csapatnak állandósítani a szakadozó kapcsolatot, amelyhez az internet hálózat minősége is nagyban hozzájárult.
Köszönet nékik:
Wiktora Gábor - internet kapcsolat
Egri József - internet kapcsolat
Tóth Péter - hangtechnika és hangfelvétel
Jörg Tibor - hangtechnika
Holzhammer Balázs - hangtechnika
Tóth László - képtechnika
Szepesi Gábor - vezető operatőr
Csobod Judit - operatőr
Balogh János - operatőr
Dancs István - operatőr
Csóka Miklós - operatőr
Szeredi Csaba - 16 mm-es vetítők és vizuális koncepció
_440x294t0_ic.jpg)
_440x294t0_ic.jpg)






A nyilvános főpróba nagy izgalmak közepette nagyszerűen lezajlott. Kifejezetten jó eredménnyel és lelkesedésben zárult. Kis túlzással körülbelül olyan volt, mint az első holdra szállás. A zenészek kifejezetten élvezték a több másodperces hang és kép csúszást és játszottak vele mindkét irányban. A hangcsúszás kreatív kihasználása és zenei beépítése a produkció lényegi elemévé vált. A közönség beérkezését és hangulatbahelyezését a várbörtön falaira és filmszalagokra több 16 mm-es vetítőgéppel vetített képeivel Szeredi Csaba biztosította, amely önálló, de nagyon jól kapcsolódó produkció, mintegy a projekt bónusza valósult meg egy "utolsó pillanat"-os ötletként.



WORKSHOP III.
2007. április 29-30. Győr és Köln
nyilvános bemutató: Győr – MEDIAWAVE Fesztivál és Köln – MUSIK TRIENNALE
2007. április 29. 21:00


Előkészületek a záróbemutatóhoz (fotó: Szabó Péter)
A főpróbához képest - pedig ott csak két kb. 300 méterre lévő épület között kellet a kapcsolatot megteremteni - számunkra is meglepően gördülékenyen lezajlott. Pedig hát kb. 1000 kilóméter volt a kép muzsikus és vizuális csapat között. A hang és kép átvitel az internet biztosította lehető legjobb keretek közt, megbízhatóan működött. Verbális felvezetőnkkel a közönséget ismét "szellemi űrutazásra" invitáltuk, megidézve a főpróba hangulatát.


A vízió valósággá vált. Mi már gyakorlatból tudjuk, hogy lehetséges két különböző - akár nagyon távoli - helyszínen működő művészeti csoportnak a tér/idő különbségeket leküzdve, akár nyilvánossan is együttműködni. A kor vivmányát, az internet adta lehetőségeket kihasználva, megvalósítva a szellem szabad áramlását. És ez még csak a kezdet, mert a technika egyre fejlődik, tökéletesedik, mi is gondolkozunk a folytatáson. Kiszélesítendő a sikeres projektet a német és magyar partnerségből egy európa mind szélesebb régióit felölelő művészeti hálóra.



Köszönet mindenkinek, akik aktívan részvettek a projekt megvalósításában!
Köszönet a támogatóknak, a BIPOLAR-nak és az NKA-nak!
Magyar projektvezető:
Hartyándi Jenő
Magyar projektasszintens:
Nagy "Bigi" Ildikó
Stage master:
Pusker Péter
Magyar koordinátor:
Csete Orsolya
Magyar pénzügyi adminisztráció:
Székely Adél
Plakát:
Albert Katalin