www.mediawave.hu | www.mediawavefestival.hu | www.romerhaz.eu | www.passportcontrol.eu | www.filmfundgyor.eu
Regionális film és televíziós archívum
Nézettség: 98
Látogatás: 134653
ÜZENET HAZA Szombathelyen - Apte Táncegyüttes - MEDIAWAVE 2010 - János webTV
Átlag: 0 (0 szavazat)
MESSAGE TO HOME - Apte Dance Company
Magyarország
E-mail Kedvenc lista
5 4 3 2 1 0 1 2 3 4 5
komoly
vicces
unalmas
izgalmas
mély
felületes
érzelmes
erőszakos
1 szavazat
= átlag   = szavazatod

Az Apte Művészeti Egyesület – Néptáncosok Baráti Körének táncelőadása a MEDIAWAVE 2010 egyik legnagyobb hatású előadása volt. Érdekes tény, de a közönség legalább felét nemzetközi közönség adta. Románok, szerbek, szlovákok, ukránok és persze távolabbi nációk fiai, lányai, akik még napok múlva is erről az előadásról beszéltek. Akár értették a szöveget, akár nem. Az előadás ereje és hitelessége  mélyen hatott.

 

Szombathely, 2010. május 2.

Bartók Terem


ÜZENET HAZA (HUN)

Táncosok / Dancers:

Nagypál Anett
Gaschler Beáta
Kádár Ignác
Kovács Norbert

 

Zene / Music by:

Zagyva Banda
Boda Gellért - hegedű/ violin
Boda Márton - bőgő/ bass
Szabó András - brácsa/ viola
Mucsinyi Dániel - fúvós/ reeds
Tóth Sebestyén - cimbalom/ dulcimer
Dulai Zoltán - hegedű/ violin

 

Szólóének / Voice: Hetényi Milán
Vers, próza / poems, prose: Kovács Norbert
Fény / Light: Tóth Bálint
Hang / Sound: Németh Krisztián
 

Előadókról:

"ÜZENET HAZA"

Az Apte Művészeti Egyesület – Néptáncosok Baráti Körének táncelőadása

  

Kádár Ignác – Nagypál Anett

(Örökös Aranysarkantyús, a Népművészet Ifjú Mestere – “Év Táncosa” díjas)

  

Kovács Norbert – Gaschler Beáta

(Örökös Aranysarkantyús, a Népművészet Ifjú Mestere - Sirítő díjas)

  

Zagyva Banda

(Vankóné Dudás Juló díj)

  

Hetényi Milán énekes

(a Népművészet Ifjú Mestere)

  

Verseket, prózai részleteket mond Kovács Norbert

  

Mint színpadi előadók, mindannyian fontosnak tartjuk, hogy milyen érzelmek születnek az előadásunkat figyelő közönség tagjainak lelkében. Üzenet haza című dramatikus táncművünk esetében különösen fontos számunkra ez a kérdés, hiszen a darab – szándékaink szerint – valóban üzenetet hordoz. Fontos azért is, mert az előadás minket előadókat is mélyen megérint.

  

Erdély a hagyománytisztelő magyar embernek az igaz, őszinte magyarságtudat bölcsője.

  

A nagyvárosi fiatalnak mást jelent ez a vidék. Konzerv világ, amelyben szűkszavú emberek régi ruhákban, büdös jószágokat terelgetnek. Az ottani magyar itteni szemmel román, ottanival pedig annak kéne lennie…

  

Akik a lelki szabadságot áhítva évtizedek óta másról sem álmodnak, mint, hogy önmagukon kívül mások is kimondják róluk: MAGYAR VAGY, napjainkig őrzik évszázados kulturális kincseinket. Tették ezt akkor, mikor – dacolva a veszéllyel - a pajták szénapadlásain kellett bújtatniuk a magyarországi gyűjtőket, teszik ma is, amikor a kis falvakon is „átsöpörnek” a nyugati szelek, lerombolva tradíciót, családot, eltorzítva az emberek igényrendszerét. Az egyenes tekintetű emberek manapság egyre fogynak, a társadalom a politika és a pénzvilág dögszagú levegőjében, hazugságokban fuldoklik…

 

 

Zagyva Banda

 

A művészek a ma élő igaz magyaroknak, különösen a határon túliaknak szeretnének tisztelegni előadásukkal. A műsor az erdélyi tánckincs legszebb szeleteiből válogatva halad Gyimesből a Sóvidéken, Mezőségen, Kalotaszegen át az anyaország felé, hogy ott végül megállapodjon Szatmárban, bizonyítva táncával, hogy a népművészet nem ismeri el a határokat.

 

Az előadók a műfaj kiemelkedő, ismert személyiségei, mindannyian több szakmai díjjal, kitüntetéssel büszkélkedhetnek.

 

 

 

Rendező
Tóth János

A szentgothárdi Tóth János egészen sajátos jelensége a magyar kulturális életnek. Ahol megjelenik, elég gyorsan kamerát emel a szeméhez és gyakorlatilag folyamatosan rögzíti az eseményeket. Legyenek azok szervezett események (koncertek, színházak. stb.) vagy spontán alakuló akciók, hangulatok.

 

 

Még annyit János módszeréről, hogy képes egyvégtében 6-8 órát is rögzíteni, ami egyébként nagyon fárasztó dolog. Valószínűsíthető, hogy birtokában van és egyre gyülelmlik a harmadik évezred első 10 évének civil kulturális élete, amelynek értéke egyre nagyobb lesz.

 



Elérhetőség
János webTV
További képek
Ossza meg ismerőseivel:
Hasonló filmek minősítés alapján


5 (1)
dokumentumfilm / zenefilm / táncfilm Silló Sándor (Magyarország / Törökország)
A zenei műhely vezető Montanaro nehezen tudta beilleszteni a késve érkező kurd zenekat a műhelybe, akik előtte még sosem jártak Európában. A karsi (kelet-Törökország) Európa Filmfesztiválon (2003) fedeztük fel őket, amikor egy vendégeknek szánt buliban hallottuk meg az énekes és töröksipos, furulyás Rasim Kaya izgalmasan lüktető előadását, amely eretedi kurd népzene. Aztán elhívtuk őket...


5 (1)
dokumentumfilm / zenefilm Silló Sándor (Franciaország / Lengyelország / Magyarország / Oroszország / Szerbia)
vezető: Miquéu Montanaro (FRA) résztvevők: Dikanda együttes (POL) Paniks együttes (SRB) Écsi Gyöngyi (SLK) - ének Bognár Szilvia (HUN) - ének Szania Iszmagilova (baskir/RUS) - ének Majoros Gyula (HUN) - duda Montanaro nagyon szereti a workshop műfajt. Több éve kísérletezik fesztiválunkon is különbözõ zenészekkel. Úgy érezzük most egy nagyon erõs csapatot kapott szárnyai alá...


5 (11)
dokumentumfilm LÁSZLÓ Gábor (Magyarország)
Dokumentumfilm a sváb kitelepítésről.


5 (1)
dokumentumfilm / zenefilm Lengyel Sándor (Románia)
A mosonmagyaróvári Néptánctalálkozó 1993. december 27-én volt. Halmágyi Mihály és felesége, Gizi néni az autentikus gyimesi népzene nagy alakjai voltak, sajnos már egyikük sem él.


5 (1)
dokumentumfilm / táncfilm Tóth János (Magyarország)
Bata Rita táncművészete, egykori győri lakosként, a MEDIAWAVE Fesztivállal párhuzamosan nőtt, nőtt, nődögélt és fonódott össze a fesztivállal, miközben kikerülhetetlenné vált itthon és nemzetközi porondokon. Tavasz című darabjának bemutatóját a 2010 évi őrségi MEDIAWAVE SZELEKTÍV zárónapjára terveztük a szlovén-osztrák-magyar hármashatár természeti körülményei, fái közé, fáira....


5 (3)
KAMIPE 2010
kisjátékfilm Kránitz Barbara (Magyarország)
Támogató: Norvég Alap


5 (17)
dokumentumfilm / zenefilm Bérczes László & Hartyándi Jenő (Magyarország)
Cseh Tamás 2006 őszi, utolsó Bakáts-téri koncertje (Másik Jánossal) és az előtte készült riport. Ezután is lépett még fel egy-két szám erejéig, de ez volt az utolsó egybefüggő koncert és egyben búcsú a közönségtől... A koncert és az előtte készült riport a Duna Televízió és MEDIAWAVE Alapítvány archívumában maradt fenn. Mikor - 2009 őszén - Bérczes Lászlóban megfogalmazódott a ...


5 (1)
dokumentumfilm / zenefilm Silló Sándor (Magyarország)
Tóth Viktor - szaxofon Szandai Mátyás - bőgő Jeszenszky György - dob Tavaly a Hamid Drake, világhírű amerikai dobossal kiegészült Tercett az év MEDIAWAVE koncertjét adta - legalábbis számomra (Hartyándi Jenő). Mindez ellenőrizhető a MEDIAWAVE filmarchívum zenei részében.


5 (2)
dokumentumfilm / zenefilm SILLÓ Sándor (Magyarország)
JAMES BLOOD ULMER BLUES EXPERIENCE & KEMA JAMAL (USA) Művészetek Szentélye (volt zsinagóga), Győr, 2001. április 30. James Blood Ulmer az amerikai fekete jazz elsővonalas, stílusalkotó muzsikusa. A hatvanas-hetvenes évek fordulóján robban be az érdeklődés középpontjába stílusteremtő törekvéseivel, amelyek a mai napig is erőteljesen hatnak a jazz és a rock határterületei felé mozgó fiatalabb zenészgenerációkra...


4 (1)
dokumentumfilm / kísérletifilm / zenefilm Hartyándi Jenő (Magyarország)
A Bárka Színház 2010. január 22-i Cseh Tamás emlékestjéhez készített zárófilm életrajzi fotóválogatás variációja.
Film adatok

Rendező: Tóth János

62 min. 2010, színes, szöveges, magyar

Forgalmazó: János webTV

E-mail:

Operatőr: Tóth János (János webTV)

Vágó: Hartyándi Jenő

Kérjük, írja meg véleményét
Név: Szöveg:
E-mail:
Kérjük, írja ide a képen látható karaktereket:



Kategória
0.27575 sec