"lassú víz..." ideológia és műhely
A „lassú víz” mozgalom egy új/régi közösségi együttlétforma kialakítására/visszahozására tesz kísérletet, mozgalmat, ellenáramlatot indítva a tömeg- és fogyasztásalapú formák egyre erősödő túlsúlya ellenében. Az „ipari” helyett a „kézműves” szervezést és megvalósítást tartjuk követendőnek. A 30 éves Mediawave „melléktermékének” tekinthető nyári táboraink, az utóbbi években jelentősen túlléptek a hagyományos táborformán.
Tábor csoportkép
Alapítványunk mintegy 30 éve szervez nyári alkotótáborokat, vidéki-természeti környezetben. Az első tíz évben ezek a rábapatonai ártérben, majd a ravazdi domboldalon, utána pedig Kisharsányban, az Ördögkatlan Fesztivál keretein belül zajlottak.
A somogyfajszi szürkegulya
2014-ben megérett az idő a váltásra, az ottani tábor túlnőtte magát, annál is inkább, mert még erősebb igény támadt bennünk a szemléletváltásra, egy sokkal inkább elzárt természeti környezetben, amelyhez a tökéletes helyszínt a somogyfajszi természetvédelmi területhez (madárparadicsom) kapcsolódó Kund kastély biztosítja immár öt éve.
Nyári berek- Lassú víz táborunk ebben a madárparadicsomban, „Matula bácsi” világában, egy nem mindennapi természeti közegben zajlik, amely egyrészt egy mocsár és ősvadon, másrészt a pásztorkultúra egyik utolsó terepe. Itt nemcsak a lassan feledésbe merülő természetben élés praktikáit lehet gyakorolni, vagy próbálkozni azzal, hogyan hassa át az élő és burjánzó természet művészeti tevékenységünket, hanem azzal is kísérletezünk, hogy legalább erre a hétre miként szabadulhatunk meg mobil és FB függőségünktől. Komoly – de mindenképpen önkéntes - kísérletek ezek az egyén számára, egy természetazonosabb életmód keresése, kialakítása céljából.
Kézi halászat - Pápai Szabolcs fotója
Lassú víz táborunkkal párhuzamosan zajlik egy filmes és fotós alkotótábor, amelynek fő témája a természet és az ember kapcsolata. Számos kisfilm és fotósorozat született a témában az évek során, amelyek a weboldalunkon megtekinthetők.
A video nem található.
Az előző két évben az EFOP „Növelés vagy Nevelés?” pályázatunk segítségével tudtok megvalósítani környezettudatos és ismeretterjesztő programjainkat. E pályázat azonban idén lezárult. Az előző években közösségépítő és természetvédő konferenciák, kerekasztalok, beszélgetések és gyakorlatok adták ismeretterjesztő tevékenységünk szakmaiságát. Idén a NKA Ismeretterjesztési és környezetkultúra Kollégiuma biztosított forrást 2020 évi terveink megvalósítására. Amelyet jeles „ismeretterjesztő és környezetvédő” írónk, Fekete István születésének 120. és halálának 50. évfordulója ihletett. Pontosabban szólva, 120-150 fős közösségünk, a tábor résztvevői, előadói és szervezői egyértelműsítették, hogy támogatás híján sem akarják veszni hagyni ezt az egyre inkább önszerveződővé váló közösséget, amely a gyerekeknek és a felnőtteknek is egyaránt aktív részvételi lehetőséget biztosít egy közösségi-természet tudatos-művészeti közegben. A tábor nem szakmai résztvevői önkéntesen vállalt döntés alapján önköltségesen, közösségi alapon vesznek részt a táborban.
A somogyfajszi vidrapark - Pettendi Szabó Péter fotója
A kapott támogatást az előadóink tiszteletdíjára, szállás- és étkezés költségeire fordítottuk. Hangsúlyoznánk, hogy a szakmai résztvevők és az ún. látogató résztvevők közti különbségtétel teljes megszüntetése a célunk. Nálunk mára már mindenki aktív résztvevő és alkotó, közösségalkotó. Azonban egy magasabb minőségű szellemi-művészeti közös produktum eléréséhez és átadásához mind a készülendő filmek, fotók és zenei műhelymunkák és előadások tekintetében elengedhetetlen a professzionális szakemberek részvétele és megfizetése.
Somogyfajszi lovak a hajnali ködben - Bárdos Zoltán fotója
Az évforduló jó alkalmat kínál arra, hogy Fekete István szellemiségét, munkásságát életre hívjuk. Az író több nyarat is eltöltött Somogyfajszon, Hajnal Badányban c. regénye is itt ihletődött. A Fekete István által elénk tárt ottani érintetlen természet, tocsogók, égerlápok azóta a lecsapolások következtében szántókká, erdőkké változtak.
Somogyfajszi tavak és mocsarak - Pettendi Szabó Péter fotója
A táborunknak otthont adó Somogy Természeti Szervezet 1989-ben megvásárolta, és megkísérelte visszaállítani eredeti állapotába a területet. Sikerrel. Mára visszatértek és elegendő táplálékra lelnek a fekete gólyák, a gyurgyalagok, tavak, tocsogók, lápok teszik izgalmassá a vidéket. A tábor programjaival, előadásaival, alkotóműhelyeivel próbáltuk meg Fekete István emlékét visszaadni: megmutatni és megismertetni a helyreállított tájat, annak értékeit, az itt élő és dolgozó pásztorok, madarászok, természetvédők életét elsősorban a film, a fotózás és a színjátszás eszközeivel, madármegfigyelő és fafaragó műhelyeinkben.
Gátépítés közben - Balogh Attila fotója
A közösségi főzések során a helyi sajátosságokra, az ottani környezetben fellelhető ehető növényekből készült ételek elkészítésére helyeztük a hangsúlyt. Fekete István Somogyfajszon ihletődött regényrészleteinek segítségével – zenei, filmes, képzőművészeti és természet megfigyelő műhelyeinkben – párhuzamba állítottuk a múltbéli és a jelen táj természeti értékeit. Előadóink és műhelyvezetőink az ország több területeiről érkeznek filmkészítés, zene, irodalom, színjátszás, képzőművészet és természetvédelem területeiről. Sajnos a határon túliakat a vírushelyzet miatt nem tudtuk meghívni.
Boldog Gusztáv környezetvédő előadása - Bárdos Zoltán fotója
Madárgyűrűzés - Gorgosilits Ildikó fotója
Mocsári rét - Gorgosilits Ildikó fotója